Siatka pleciona i krata pomostowa – materiały o wielu obliczach

Z pewnością siatki zgrzewane i kraty pomostowe należą do tego rodzaju materiałów, który ze względu na swoje właściwości stosowany może być nieomal bez ograniczeń w wielu branżach. Warto więc przyjrzeć im się nieco bliżej, aby w pełni wykorzystać ich ukryty potencjał. 

Siatka zgrzewana jest materiałem często wykorzystywanym z co najmniej dwóch powodów. Jednym z nich jest jego plastyczność, kolejnym wytrzymałość oraz estetyka. Oczywiście wyróżniamy wśród siatek różne podgatunki, między innymi siatkę cięto-ciągnioną, siatkę tkaną, siatkę karbowaną, siatkę izola, siatkę Rabitza, siatkę Leduchowskiego. Dużą popularnością cieszy się także pleciona siatka. Różnią się one między sobą rodzajem materiału z którego zostały wykonane: blacha stalowa, blacha ocynkowana, blacha nierdzewna, metale kolorowe, druty żaroodporne, mosiężne, miedziane. Jeżeli chodzi o ich rodzaje i wykorzystanie to siatka Izola produkowana jest z ocynkowanego drutu, dzięki czemu łatwo się zaplata i łączy w większe powierzchnie. Cechuje ją niezwykła wytrzymałość oraz fakt, iż daje ona minimalne przesłonięcie, przez co nadaje się do wolier i podziału pomieszczeń inwentarskich. Często znajduje zastosowanie jako siatka hodowlana. Siatka Leduchowskiego natomiast powstaje z arkusza blachy, w którym wykonuje się równoległe nacięcia odpowiednio przesunięte między sobą. Siatkę tę stosuje się najczęściej w budownictwie jako materiał podkładowy do tynków i elementów stropowych, a także jako element balustrad czy ogrodzeń, ponieważ świetnie łączy się z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno.  Ogólne zastosowanie siatki to między innymi budowa koszy na śmieci, ławek, stolików, elewacji, ozdób mebli czy oryginalnych designerskich półek czy szafek. Siatki idealnie  sprawdzają się także jako elementy wentylacji. 

Kraty pomostowe z kolei wykonywane są z płaskowników nośnych oraz prostopadłych do nich prętów poprzecznych zazwyczaj żłobionych i skręcanych. Najczęściej spotykane są kraty ocynkowane, ale można spotkać także te nieocynkowane (czarne), obie jednak powinny spełniać odpowiednią normę, która sprawi, że otrzymamy produkt trwały i bezkorozyjny. Kraty pomostowe posiadają liczne zalety: możliwość szybkiego montażu i demontażu przekryć, stabilną powierzchnię nośną, odporność na korozję, dużą wytrzymałość w stosunku do masy własnej, a także plastyczność czyli możliwość wykonania kraty o różnych kształtach. Te właśnie cechy kraty pomostowej sprawiają, że materiał ten ma szereg zastosowań. Można z krat budować pomosty, schody, kładki, rampy i podesty, a także ciągi komunikacyjne przy rurociągach, zbiornikach, suwnicach. Z pewnością antypoślizgowe właściwości krat sprawiają, ze świetnie sprawdzają się one jako podłoże oraz schody w zakładach produkcyjnych, w których panują ekstremalne warunki – kopalnie, huty. Są one bowiem gwarancją trwałości, jaką posiadać muszą materiały w takich właśnie miejscach. Kraty świetnie sprawdzą się jako podesty, sceny, podjazdy dla wózków inwalidzkich, elementy stropów, elewacji, czy wentylacji. Często stosowane są także jako sufity podwieszane oraz zabezpieczenia kanałów i włazów. Krata stosowana jest także do budowy ogrodzeń, bram, a także ścian działowych, pokrywania odwodnień liniowych. Nie zapominajmy oczywiście o budowie schodów, oraz elementów architektury ogrodowej i miejskiej (ławki, krzesła, kosze na śmieci).