Innowacyjne kominki

Posiadanie kominka to marzenie wielu osób. Domowe paleniska kojarzą się przede wszystkim z ciepłem (zarówno tym dosłownym, jak i przenośnym), elegancją i przytulnym wnętrzem. Niestety nie zawsze – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – możemy pozwolić sobie na tradycyjne palenisko z trzaskającymi wesoło płomieniami. Jak się okazuje, o wiele lepszą alternatywą dla takich instalacji są zgrabne wkłady kominkowe, kominki z tak zwanym płaszczem wodnym czy też kominki elektryczne, które doskonale sprawdzają się w blokach mieszkalnych. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety i są naprawdę innowacyjne. Poszczególne kominki różnią się oczywiście od siebie, a więc przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, na czym wspomniane różnice polegają.

Kominki z płaszczem wodnym

Innowacyjne kominki wyposażone w płaszcze wodne wybierają przede wszystkim osoby mieszkające w jednorodzinnych domach wolnostojących. Takie rozwiązanie pozwala połączyć instalację kominkową z ogrzewaniem całego domu. Innymi słowy ciepło produkowane przez kominek dociera do wszystkich pomieszczeń, w których znajdują się grzejniki podłączone do całej instalacji. Takie zastosowanie kominków opłaca się przede wszystkim pod względem ekonomicznym. Drewno opałowe jest niezwykle tanim produktem, dlatego kupując wkład z płaszczem wodnym oszczędzamy na ogrzewaniu i jednocześnie zapewniamy pomieszczeniom optymalną dawkę ciepła. 

Kominki elektryczne

Nowoczesne kominki elektryczne sprawdzają się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie montaż standardowych kominków z jakiegoś względu nie jest możliwy. Mowa tutaj chociażby o mieszkaniach mieszczących się w blokach. W takich przypadkach zainstalowanie standardowego wkładu kominkowego nie jest możliwe, ponieważ wentylacje poszczególnych lokali są ze sobą połączone. Jeśli mimo wszystko chcemy mieć w swoim mieszkaniu kominek, możemy zdecydować się na elektryczną wersję paleniska, która bardzo często idealnie imituje prawdziwy wkład kominkowy. 

Standardowe wkłady kominkowe zamknięte

Kominki z wkładem zamkniętym pod wieloma względami są lepszym wyborem niż kominki z wkładem otwartym. Po pierwsze są oczywiście bardziej bezpieczne. Są również bardziej estetyczne. Produkty uboczne, takie jak sadza czy pył nie wydostają się na zewnątrz paleniska, dlatego sprzątanie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek staje się znacznie bardziej ułatwione. 

Wymienione przykłady kominków wybierane są dzisiaj najczęściej. Warto jednak pamiętać, że rynek grzewczy jest w tym kontekście bardzo zróżnicowany. W sklepach pojawiają się nowości, o których z pewnością warto przed zakupem poczytać.