Rodzaje kursów językowych

Nauka języków obcych to dla wielu osób cenna i przydatna umiejętność. Dziś na każdym kroku spotykamy się z tym co zagraniczne. Współpracujemy z krajami obcojęzycznymi, bardzo często spędzamy poza granicami naszego kraju wakacje. Jeśli nie umiemy porozumieć się chociażby w języku angielskim, granice zamykają się przed naszymi oczami. Warto zatem zdobywać cenne umiejętności lingwistyczne, a następnie wykorzystywać je w praktyce. Różnorodne szkoły językowe oferują nam dzisiaj wiele możliwości. Nauka każdego języka to wyzwanie, jednak kompetentni nauczyciele potrafią nauczyć nas wielu nowych słówek i zasad gramatycznych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uczymy się od najmłodszych lat. Już w czasie nauki w szkole powinniśmy zatem inwestować w edukację oraz naukę języków. Niemniej jednak – jeśli jesteśmy już dorośli – nie powinniśmy rezygnować z dalszej edukacji. Jakie kursy możemy dzisiaj wyróżnić? Które cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem ze strony uczniów, studentów i osób pracujących?

Zajęcia pozalekcyjne

W szkole podstawowej, gimnazjalnej czy wreszcie średniej uczniowie uczą się przynajmniej jednego języka obcego. Warto mieć świadomość tego, że nauka nie kończy się wyłącznie w zamkniętej klasie. Uczniowie bardzo często uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne organizowane w ramach kółek czy warsztatów (prowadzonych nierzadko przez native speakerów). Co więcej, coraz częściej pojawiają się również szkoły dwujęzyczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i rodziców.

Szkoły dwujęzyczne

W szkołach dwujęzycznych wszystkie przedmioty nauczane są nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim. Takie rozwiązanie pozwala uczniom poznać język angielski – bo o nim z reguły mowa – na różnych poziomach i w różnych sytuacjach. Uczniowie szkół dwujęzycznych w przyszłości często rozpoczynają studia na kierunkach filologicznych. Wielu wyjeżdża również na uczelnie zagraniczne. 

Kursy w szkole językowej

Jeśli nauka w zwykłej szkole okazuje się niewystarczająca, alternatywą pozostaje kurs w szkole językowej. Co ważne, uczęszczając na takie zajęcia możemy wybrać nie tylko język, ale również stopień zaawansowania. 

Wyjazdy za granicę

W ostatnim czasie popularność zdobywają wyjazdy językowe organizowane przez wspomniane wcześniej szkoły za granicą. Różnorodne szkoły językowe oferują bardzo ciekawe kursy językowe w Anglii przede wszystkim z zakresu języka ogólnego. W zależności od dotychczasowych umiejętności dostosowany zostaje poziom różnych grup. Warto również wspomnieć o innych opcjach. Na wyjazdach możemy wziąć udział w kursach języka obcego z zakresu ekonomii, biznesu czy medycyny. Wszystko zależy od chęci, znajomości danego języka oraz oczywiście od zainteresowań uczniów. Czym różni się zwykły kurs organizowany w Polsce od tego zagranicznego? Przede wszystkim zakresem w kontekście odbywanych zajęć. Za granicą, na przykład w Anglii, dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych czy muzycznych. Spędzają czas z innymi rówieśnikami – co ciekawe, nie tylko z Polski. Wyjazdy zagraniczne są idealną opcją dla najmłodszych. Cieszą się zainteresowaniem także dorosłych kursantów. Jeśli mamy zatem taką możliwość, z pewnością powinniśmy choć raz wybrać się na takie warsztaty. Niezbędne informacje znajdziemy w sieci. 

Nauka dla najmłodszych

Młodzi ludzie bardzo szybko przyswajają sobie języki obce. Warto wspomnieć chociażby o dzieciach rodziców różnej narodowości. Osoby wychowujące się w domach, gdzie używa się dwóch języków, zazwyczaj potrafią komunikować się na oba sposoby. To z kolei sprawia, że w przyszłości łatwiej jest im zdobywać kolejne umiejętności językowe – być może z zakresu całkiem innych języków. Coraz więcej rodziców – znających na przykład język angielski – uczy dziecko języka ojczystego oraz obcego już od pierwszych miesięcy życia. W sieci internetowej można znaleźć na ten temat bardzo interesujące artykuły, które z pewnością warto polecić młodym rodzicom. Co więcej, dzieci uczą się języków obcych poprzez zabawę już w przedszkolu. Najczęściej są to oczywiście zajęcia z zakresu języka angielskiego. Rzadziej niemieckiego czy francuskiego.

Języki obce na studiach

Uczelnie bez względu na kierunek studiów proponują swoim studentom zajęcia z przynajmniej jednego języka obcego. Zazwyczaj takie warsztaty trwają kilka semestrów (jednak dokładna liczba zajęć uwarunkowana jest różnymi czynnikami, na przykład trybem studiów czy rodzajem uczelni). Warto jednak zaznaczyć, że standard zajęć prowadzonych na kierunkach innych niż obce filologie nie jest zbyt wysoki. Studenci często narzekają na ich jakość i uczą się dodatkowo w wybranych przez siebie szkołach językowych. 

Szkoły językowe oferują swoim uczniom naprawdę zróżnicowany program zajęć. Jeśli chcemy nauczyć się danego języka obcego, powinniśmy dążyć do osiągnięcia celów. Nierzadko dobre chęci oraz minimum zaangażowania pozwalają nauczyć się wybranego języka przynajmniej na poziomie komunikacyjnym. Warto również zaznaczyć, że bardzo często osoby po jednym kursie zapisują się na kolejny. Niektórzy uczą się i doskonalą w zakresie jednego języka, inni zapisują się na kolejne i łączą na przykład naukę kilku języków z jednej grupy językowej (mowa tutaj na przykład o językach romańskich czy językach germańskich). Każdy język przyda nam się w różnych sferach życia, dlatego nie warto rezygnować z edukacji językowej. Liczy się przede wszystkim pasja i chęć samodoskonalenia. Szkoła językowa resztę zrobi za nas.