Mieszkania poznańskie

Przytulne, kolorowe, funkcjonalne, idealnie przystosowane dla potrzeb własnej rodziny, nowoczesne, a przede wszystkim położone w bezpiecznej okolicy – o takim mieszkaniu marzy wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem swoich czterech kątów. Ich wyobrażenia zostają jednak skonfrontowane z częstokroć brutalną rzeczywistością. Wymarzone mieszkania okazują się zbyt drogie, a ich sprzedawcy to doskonali iluzjoniści, którzy potrafią zatuszować wszelkie wady. Jak kupić zatem mieszkanie, aby nie żałować w przyszłości swojego wyboru? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby wydawałoby się idealne i wymarzone mieszkanie nie okazało się iluzją, za którą przyjdzie nam słono zapłacić?

Mieszkania Poznań

Stolica Wielkopolski jest jednym z najlepiej rozwijających się miast, które stwarzają swoim mieszkańcom idealne warunki. Poznań może poszczycić się licznymi uczelniami, miejscami rozrywki, dobrze działającą turystyką czy prężnymi i znanymi firmami oferującymi atrakcyjne stanowiska pracy. Ponadto liczne wydarzenia kulturalne, które się tu odbywają dodatkowo uatrakcyjniają to piękne miasto. Taki szeroki wachlarz możliwości dla mieszkańców odbija się jednak słono na cenie mieszkań. Im miasto jest bowiem większe i im więcej stwarza ono możliwości dla swoich mieszkańców tym z pewnością będzie ono droższe nie tylko w kategorii budowlanej, ale również tej codziennej dotyczącej artykułów spożywczych itp. Cena mieszkań w Poznaniu uzależniona jest dodatkowo od dzielnicy, w której się one znajdują. Dobrą sławą cieszą się te, które ulokowane zostały na Dębcu czy Wildzie. Rodziny z dziećmi chętniej decydują się na okolice Grunwaldu, uważanego za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic w mieście. Wiele osób wybiera również okolice Starego Rynku i Garbary, na których jak grzyby po deszczu powstaje coraz więcej nowych osiedli. Statystycznie za dwupokojowe mieszkanie położone w pobliżu centrum trzeba liczyć się z kosztem rzędu 250 000 do 450 000. W tej kwestii wiele zależy również od stanu technicznego samego mieszkania. Jeśli chodzi o mieszkania Poznań z pewnością może pochwalić się zatem ogromnym wyborem. 

Jak zacząć poszukiwania?

Kiedy decydujemy się już na zakup mieszkania musimy jasno określić swoje możliwości finansowe. W tej kwestii nieocenioną pomocą okazuje się dokładne zapoznanie z ofertami banków. Każdy z nim proponuje bowiem swoim klientom inne warunki udzielania kredytów i dlatego najlepiej zorientować się w najkorzystniejszej dla swoich potrzeb ofercie. Kiedy uporami się już z tym problemem pora na poszukiwanie własnego i przede wszystkim wymarzonego mieszkania. Ofert najlepiej szukać oczywiście w Internecie. Tam znajdzie się bowiem najbardziej aktualne z nich. Innym sposobem są gazety, jednakże w tej kwestii pojawia się pewien problem. Oferty częstokrotnie zanim zostaną opublikowane tracą na swojej aktualności przez co tracimy niepotrzebnie cenny czas. W Internecie znajdziemy szereg profesjonalnych i specjalnych stron, na których sprzedawcy ogłaszają swoje oferty. W takich anonsach znajdziemy podstawowe informacje na temat mieszkania to jest jego wielkości, ilości pokoi, ceny czy samego położenia. Treść oferty i zdjęcia z pewnością jedynie zachęcą do zobaczenia danego lokum. Najlepiej wybrać kilka najkorzystniejszych ogłoszeń i umówić się z właścicielami jeszcze za dnia. Światło dzienne pozwoli nam bowiem lepiej przyjrzeć się mieszkaniu i być może odkryje przed nami kilka jego wad. Ponadto sprzedawcy lubią umawiać się z potencjalnymi kupcami wieczorem, kiedy to ruch w okolicy mieszkania jest zdecydowanie mniejszy. Jeśli zależy nam zatem na cichej i spokojnej okolicy naszych wymarzonych czterech kątów to lepiej zdecydować się na odwiedziny w porze obiadowej lub popołudniowej, kiedy to realnie ocenimy jego położenie. Kilka ofert widzianych w krótkim odstępie czasowym pozwoli nam ponadto na porównanie warunków, jakie stawiają sprzedawcy i wybranie najkorzystniejszej dla siebie oferty.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Miejsc, w których powinniśmy zachować szczególną czujność podczas oglądania mieszkania jest oczywiście kilka. Jeśli w łazience poczujemy zapach świeżej farby, a w kątach widać jeszcze będzie ślady remontu to istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że w tym cudownie wyglądającym pomieszczeniu znajdował się grzyb. Nie dajmy się zwieść pięknym i świeżym kwiatom postawionym na stole czy idealnie wkomponującej się w wnętrze sypialni pościeli. Takie „dodatki” mają tylko stwarzać wrażenie przytulności danego mieszkania i zwiększać jego atrakcyjność w oczach potencjalnego nabywcy. Zwróćmy uwagę na stan instalacji elektrycznej czy wodnej. Jeśli są one stare to z biegiem czasu będziemy musieli je wymienić, a to będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Uwadze potencjalnych nabywców umykają często także istotne szczegóły na przykład zacieki na suficie, kapiące krany czy niedomykające się okna. Wszystko to niesie za sobą obowiązek naprawy, która może wymusić na nas obowiązek poniesienia kolejnych kosztów. 

Rozeznanie w okolicy

Przy zakupie swojego wymarzonego mieszkania niezbędne jest również rozeznanie w okolicy. W tej kwestii szczególnie przydatna okazuje się być bliskość do szkół, miejsc zielonych w mieście, sklepów, szpitala lub punktu pomocy doraźnej czy komunikacji miejskiej. Nie bójmy się zapytać również potencjalnych sąsiadów o to, co myślą o okolicy. Być może wiedzą oni o zagrożeniach, jakie czyhają przykładowo na wszystkich, którzy wracają do swoich domów nocą. Sąsiedzi to również często skarbnica wiedzy na temat tego, co działo się wcześniej w mieszkaniu, które nas interesuje. Ponadto możemy również ocenić ich samych i zastanowić się czy chcemy mieszkań obok kogoś wścibskiego. Chcąc zakupić mieszkanie warto zabawić się w jasnowidza i pokusić się również o rozeznanie prawne. W planach zagospodarowania przestrzennego można bowiem znaleźć cenne dla nas informacje na temat tego, czy za kilka lat w okolicy naszego cudownego mieszkania nie powstanie czasem ogromna fabryka, która z pewnością nie będzie umilała nam korzystania z swoich czterech kątów. To, że nie ma jej tam dzisiaj, nie oznacza, że nie będzie jej za kilka lat, a jeśli chcemy dobrze zainwestować ogromną sumę pieniędzy na wymarzone mieszkanie to lepiej chuchać na zimne.