Wyjątkowe prezenty – malowanie porcelany i szkła

Na rynku można dzisiaj znaleźć naprawdę innowacyjne oraz ciekawe pomysły na prezent. Urodziny, imieniny czy święta Bożego Narodzenia to wspaniałe okazje na obdarowanie bliskich osób, jednak paradoksalnie coraz rzadziej przywiązuje się do takich wydarzeń wagę. Wina leży przede wszystkim po stronie małej ilości wolnego czasu. Często bywa jednak również tak, że po prostu nie mamy na żaden upominek pomysłu i kupujemy sztampowe, sprawdzone przedmioty. Warto jednak zwrócić się w stronę czegoś zupełnie innego. W ostatnim czasie bardzo popularnymi upominkami stały się ręcznie malowane produkty wykonywane na przykład ze szkła lub z porcelany. Można je znaleźć nie tylko w sklepach online, ale również na blogach internautów. Alternatywą jest z kolei zakup specjalnych produktów, których specyfika pozwala wykonać takie upominki. Wbrew pozorom, wspomniana czynność wcale nie zajmuje dużo czasu i może sprawić przyjemność zarówno dorosłym i nastolatkom, jak i nieco młodszym dzieciom. Warto zatem wiedzieć jak szybko i pomysłowo ozdobić przedmioty wykonane z klasycznej porcelany bądź eleganckiego szkła.

Historia szkła i porcelany

Zarówno szkło, jak i porcelana są materiałami bardzo wdzięcznymi, jeśli chodzi o szeroko pojęte zdobienie. Warto zatem wiedzieć co nieco o ich pochodzeniu. Jeśli chodzi zatem o porcelanę, ta ostatnia została wynaleziona w siódmym wieku naszej ery. Kolebką „białego złota” (bo i tak zwykło nazywać się porcelanę) są oczywiście Chiny. W krajach europejskich porcelanę zaczęto produkować dopiero w wieku osiemnastym. Współczesne polskie wytwórnie znajdują się między innymi w Wałbrzychu czy w Jaworzynie Śląskiej.

Jeśli chodzi z kolei o szkło, wspomniany materiał znany jest człowiekowi w zasadzie od zawsze. Przede wszystkim dlatego, iż w okolicach wulkanów szkło jest naturalnie występującym surowcem. Prawdopodobnie jego sztuczna produkcja miała miejsce już w starożytnej Mezopotamii. Szkło jest materiałem wyjątkowym przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Nie przewodzi elektryczności i nie ma uporządkowanej budowy wewnętrznej. Większość właściwości szkła jest zależna od sposobu jego wytapiania (i w mniejszym stopniu od składu chemicznego).

Malowanie na porcelanie

Warto wiedzieć przede wszystkim to, iż malowanie porcelany jest możliwe dzięki specjalnie wyprodukowanym farbom. Z pewnością nie należy umieszczać na wspomnianym materiale zwykłych plakatówek czy farb wodnych. Zazwyczaj produktu nie trzeba rozcieńczać, jednak dla uzyskania innych odcieni warto czasami na osobnej palecie zmieszać farbę z niewielką ilością wody. Warto zwracać uwagę na instrukcje. Każdy produkt posiada bowiem inne właściwości. Niektóre schną krótko, inne cały dzień. Jedne produkty końcowe należy wypalić w piecu, w przypadku innych nie jest to koniecznością.

Malowanie na szkle

Malowanie szkła podobnie jak malowanie porcelany wymaga zakupu odpowiednich farb. W tym przypadku można nabyć na przykład farby witrażowe, które idealnie nadadzą się do dekoracji różnych powierzchni szklanych. Warto dodać, że w wielu przypadkach jedną farbą można pokrywać zarówno szkło, jak i porcelanę. Przed malowaniem przedmiotów szklanych trzeba je oczywiście dokładnie umyć oraz odtłuścić specjalnym preparatem. Po zakończonej pracy przedmiot powinien znaleźć się w suchym i niedostępnym miejscu (przede wszystkim wtedy, gdy po domu buszują dzieci i zwierzęta). Trzeba również pamiętać, by ze szkłem obchodzić się wyjątkowo delikatnie.

Sklepy z upominkami

Jeśli nie mamy smykałki do malowania, ręcznie malowane przedmioty (wykonane między innymi ze szkła czy porcelany) można zakupić w sklepach z upominkami. Atrakcyjne produkty znajdują się przede wszystkim w sklepach online. Niektóre firmy proponują nawet wykonanie przedmiotu zgodnie z pomysłem swojego klienta. Możliwości jest zatem naprawdę sporo. Alternatywą są również aukcje internetowe lub blogi, gdzie wiele osób hobbystycznie maluje i ozdabia przedmioty ze szkła bądź porcelany.