Niechemiczne środki ochrony roślin

Pozyskiwanie pokarmu to ważny aspekt życia człowieka od zarania dziejów. Osiadły tryb życia sprawił, że nasi przodkowie nauczyli się nie tylko hodowli zwierząt, ale także – wbrew pozorom wcale niełatwej – sztuki uprawiania roli. Dziś pola uprawne, sady czy nawet maleńkie ogródki są źródłem pożywienia dla ludzi mieszkających na całym świecie. Współcześnie bardzo dużo mówi się jednak o chemicznych środkach, którymi warzywa, owoce czy różnego rodzaju rośliny są „szprycowane”, w celu przyspieszenia ich wzrostu czy otrzymania większych plonów. Warto podkreślić, że niektóre specyfiki mimo sztucznego pochodzenia rzeczywiście mogą pozytywnie wpłynąć na roślinę. Z drugiej strony pielęgnacja upraw z uwzględnieniem naturalnych metod z pewnością w niektórych przypadkach okazuje się być wystarczająca. Dzieje się tak zresztą nie tylko z uprawą, ale również z szeroko pojętą ochroną roślin. Warto zatem wiedzieć, jakie metody niechemiczne najczęściej wykorzystuje się dziś w sadownictwie, ogrodnictwie czy rolnictwie oraz które z nich okazują się być najbardziej efektywne (często bardziej aniżeli metody chemiczne).

Nawożenie gleby uprawnej

Każda roślina podobnie jak człowiek ma swoje indywidualne potrzeby. Przed zasadzeniem czy zasianiem warto zatem sprawdzić, jakie warunki będą dla danego gatunku najbardziej optymalne. Elementy, o które w przypadku gleby należy zadbać to między innymi jej kwasowość czy wilgotność. Bardzo ważnym aspektem jest oczywiście nawożenie, które pozytywnie wpływa nie tylko na szybszy wzrost, ale również na zdrowie określonej rośliny. Osobnym aspektem jest wapnowanie, które utrzymuje odpowiedni odczyn gleby oraz pomaga pobierać roślinom składniki pokarmowe zawarte w nawożonej glebie.

Zmianowanie roślin

Ważnym aspektem posiadania ogródka czy pola jest stosowanie tak zwanej metody zmianowania. Innymi słowy jest to uprawianie roślin w określonym następstwie. Dzięki zachowanej kolejności (najpierw rośliny pozytywnie działające na glebę, potem stopniowo rośliny pogarszające stan ziemi) uprawiane rośliny cieszą się maksymalną jakością. Wykonując zmianowanie, powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Jeśli jedna roślina pobiera dużo składników odżywczych, kolejna powinna potrzebować ich mniej. Warzywa z głębokimi korzeniami, takie jak burak czy rzepak powinny być uprawiane z przerwą na rośliny z płytkim korzeniem. Zmianowania mogą być jedno-, dwu- bądź trójczłonowe. Hobbystyczni ogrodnicy z pewnością powinni zwrócić uwagę na tę metodę uprawiania roślin.

Przestrzeganie terminów sadzenia

Ważnym aspektem jest również przestrzeganie terminów związanych z zasadzeniem czy zasianiem danej rośliny. Każdy gatunek rozwija się efektywnie w specjalnie wyznaczonym czasie. Ponadto ignorowanie podstawowych wytycznych może prowadzić również do rozwijania się w sąsiedztwie ogrodu czy pola siedliska agrofagów.

Metody biotechniczne

Współcześnie metody biotechniczne polegają przede wszystkim na ochronie roślin poprzez opryskiwanie upraw przy pomocy wyciągów i naparów przygotowanych z innych roślin, warzyw czy owoców. Popularny jest między innymi wyciąg z czosnku. Przede wszystkim dlatego, że jego obecność działa bardzo negatywnie na różnego typu szkodniki. Warto zaznaczyć przede wszystkim fakt, że przygotowane napary trzeba zużyć od razu po wykonaniu. Ich świeżość jest bowiem podstawą skutecznego działania.

Pielenie chwastów

Chwasty to rośliny, które w dużym stopniu mogą przyczynić się do obecności agrofagów. Przede wszystkim dlatego, że wiele szkodników najpierw żywi się chwastami, a dopiero potem przenosi się na pola uprawne. Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniane rośliny trzeba wyrywać z korzeniami. Często nieuważni, początkujący ogrodnicy nie zwracają uwagi na części pozostałe pod ziemią. W efekcie plaga chwastów pojawia się nawet na drugi dzień po wyrwaniu tych ostatnich.

Metody biologiczne

Bardzo zdrową metodą pielęgnacji są biologiczne środki ochrony roślin. Te ostatnie skupiają się w głównej mierze na ochronie zwierząt, owadów i ptaków, których obecność odstrasza szkodniki czyhające na nasze rośliny uprawne. Karmniki czy dokarmianie takich zwierząt jak najbardziej się opłaca. Alternatywną lub dodatkową opcją jest sadzenie roślin, których istnienie również okazuje się niepożądane dla agrofagów. Pędraki negatywnie reagują na przykład na cebulę czy pelargonie. Nicienie trzymają się z kolei z daleka od szparagów i nagietka lekarskiego. Myszy i pchełki nie znoszą mięty pieprzowej, a króliki nie pojawiają się na polach, na których uprawiana jest cebula. Okazuje się zatem, że prosta metoda biologiczna często jest opcją najbardziej skuteczną.

Umiejętność sadzenia i pielęgnowania roślin znana jest człowiekowi od dziś. Z czasem obok naturalnych metod ochrony pojawiły się metody chemiczne. Warto jednak pamiętać, że te ostatnie nie są koniecznością i nie trzeba stosować ich na wyłączność. Często okazuje się, że biologiczne zabiegi czy całkowicie niechemiczne działania (takie jak chociażby zmianowanie roślin czy nawożenie gleby) mogą w dużym stopniu pozytywnie wpłynąć na wzrost określonych roślin, owoców czy warzyw. Chemiczne środki można stosować w ostateczności. Na przykład wtedy, gdy rozprzestrzeniające się agrofagi szkodzą roślinie i mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Warto wtedy pamiętać, by chemiczna metoda nie wpłynęła negatywnie również na uprawy. Niestety często nieświadomość rolników czy ogrodników w kontekście chemicznej ochrony roślin może prowadzić właśnie do takiej sytuacji.