Rodzaje niemieszkalnych lokali użytkowych

Nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie budownictwa sprawiły, że na przestrzeni ostatnich kilku dekad zarówno w Polsce, jak i na świecie pojawiło się bardzo dużo nowych budynków użytkowych. Mowa tutaj nie tylko o tak zwanych budynkach mieszkalnych, czyli wszelkiego rodzaju blokach deweloperskich czy domach jednorodzinnych, ale również o wszystkich obiektach zaliczanych do tak zwanych nieruchomości niemieszkalnych użytkowych. W ich skład wchodzą między innymi budynki przemysłowe czy też budynki transportu i łączności. Warto wspomnieć również o takich elementach jak wszelkiego rodzaju galerie handlowe, które chociażby w większych polskich miastach wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Wydaje się zatem, że nieruchomości użytkowych niemieszkalnych rzeczywiście jest współcześnie dość dużo. Wymienione przykłady to zaledwie niewielki procent całej kategorii, o której warto co nieco wiedzieć. Czym charakteryzują się zatem wymienione budynki? Jakie jeszcze podkategorie warto w tym kontekście wyróżnić?

 Budynki biurowe i handlowo-usługowe

Budynki biurowe w pewnej mierze wchodzą również w skład poniżej opisanych budynków instytucjonalnych. Są to zatem wszelkiego rodzaju urzędy oraz inne nieruchomości administracyjne. Warto jednak dodać, że bardzo znaczna część obiektów biurowych to efekt pracy firm deweloperskich. Stawiane biurowce obecnie przysługują się nie tylko państwu, ale również właścicielom wielu prywatnych firm, dla których najęcie odpowiedniego biura jest ważnym krokiem w kontekście działania całej firmy. Kolejną podkategorią są obiekty handlowo-usługowe, które w dobie dwudziestego pierwszego wieku zaczęły pełnić bardzo ważną funkcję. Jeśli chodzi o takie lokale Poznań, Warszawa czy Gdańsk mają wielu swoich przedstawicieli. Podobnie jest zresztą w każdym większym mieście. Nowoczesne galerie handlowe cechują się bardzo określoną specyfiką. Przede wszystkim muszą być dostosowane do potrzeb współczesnych konsumentów. Wbrew pozorom wcale nie łatwo tego dokonać. Wszelkiego rodzaju inwestycje zazwyczaj poprzedzane są więc różnymi ankietami oraz wywiadami.

Budynki przemysłowe, gospodarcze oraz produkcyjne

Ciekawą grupą są obiekty spełniające swoją rolę w przemyśle, gospodarce czy też przy produkcji. W zależności od swojego przeznaczenia, budynek będzie cechował się innymi wyznacznikami, dlatego trudno ujednolicać wymienione kategorie. Warto jednak dodać, że tego rodzaju nieruchomości pełnią na rynku bardzo ważną funkcję. Inwestowanie w obiekty przemysłowe, gospodarcze czy produkcyjne opłaca się nie tylko państwu, ale również działalnościom stricte prywatnym, działającym w zasadzie we wszystkich dostępnych branżach. Obok obiektów wspomnianego typu pojawiają się również tak zwane zbiorniki oraz silosy, które pełnią niebagatelną rolę w kontekście magazynowania.

Budynki instytucjonalne, kulturalne, sportowe

Bardzo zróżnicowaną grupę stanowią wszystkie obiekty zaliczane do takich budynków jak instytucjonalne, kulturalne czy sportowe. W przypadku tych pierwszych mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju nieruchomościach pełniących funkcje publiczne. Są to między innymi urzędy, szpitale czy komisariaty policji. Warto przy tym zauważyć, że tego rodzaju budownictwo jest bardzo specjalistyczne i nierzadko (na przykład jeśli chodzi o szpitale) musi spełnić ważne wymogi pod względem sanitarnym czy bezpieczeństwa. Kolejną ważną kategorią są budynki kulturalno-sportowe, czyli wszystkie te nieruchomości, które mają swoje przeznaczenie w kontekście sportu bądź kultury i nauki. W tym przypadku należy wspomnieć oczywiście o szkołach, domach kultury, kinach, teatrach czy muzeach i galeriach sztuki. Obiekty sportowe to z kolei różnego rodzaju hale przeznaczone do uprawiania sportu czy nowoczesne baseny. Wszystkie wymienione nieruchomości wchodzą w skład budownictwa specjalistycznego. Ich budowa zajmuje o wiele więcej czasu niż postawienie domu jednorodzinnego czy bloku mieszkalnego. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ elementów do zrealizowania w przypadku tego rodzaju inwestycji jest naprawdę dużo.

Budynki krótkiego zakwaterowania

Mówiąc o nieruchomościach użytkowych niemieszkalnych, warto wspomnieć o tak zwanych budynkach krótkiego zakwaterowania. W ich skład wchodzą wszelkiego rodzaju obiekty usługowe, takie jak schroniska młodzieżowe, pola kempingowe i namiotowe czy oczywiście hotele oraz hostele. W ostatnim czasie – szczególnie w miejscowościach rekreacyjnych oraz nadmorskich – tego rodzaju obiekty powstają bardzo szybko i gęsto. Popularnością cieszą się te miejsca, które do tej pory z różnych względów pozostawały nienaruszone przez człowieka. Warto wspomnieć chociażby o terenach azjatyckich czy obszarach Ameryki Południowej. Społeczeństwa (szczególnie te bogate) często wybierając się na wakacje poszukują ofert egzotycznych oraz w ich mniemaniu nieco niebezpiecznych. W rzeczywistości hotele zlokalizowane na podobnych obszarach co prawda w swoich ofertach proponują „moc wrażeń”, jednak w trosce o renomę i zaufanie klientów, jest to raczej stylizacja, aniżeli prawdziwe niebezpieczeństwo.

Jak się zatem okazuje, budownictwo jest obecnie bardzo zróżnicowanym tworem. W zależności od potrzeb na rynku budowlanym pojawiają się kolejne nieruchomości użytkowe niemieszkalne, które w mniejszym lub większym stopniu przysługują się społeczeństwu. Warto przy tym wspomnieć, że to właśnie ich służebność czy też funkcjonalność w kontekście szerszej grupy odbiorczej jest głównym celem budowania obiektów użytkowych. Należy oczywiście podkreślić, iż niektóre budynki są tworzone z inicjatywy państwa, z kolei inne powstają z inicjatywy osób prywatnych (na przykład prowadzących własny biznes). W kontekście nowoczesności czy praktyczności ostatni aspekt nie ma jednak dużego znaczenia, ponieważ – przynajmniej jeśli chodzi o zasięg Unii Europejskiej – zarówno państwa, jak i właściciele prywatnych spółek przygotowując projekty w dużej mierze opierają się na innowacyjnych technologiach i funkcjonalnych rozwiązaniach.