BEZPIECZEŃSTWO W CZTERECH ŚCIANACH

Każdego dnia mamy do czynienia z różnego typu urządzeniami elektrycznymi, za pomocą których nie tylko pracujemy, przyrządzamy sobie kawę czy sprzątamy, ale i dokonujemy drobnych napraw oraz dużych remontów. Czajnik, ekspres do kawy, odkurzacz, wiertarka czy suszarka mają stałe miejsce w naszych domach, nie zawsze jednak użytkujemy je zgodnie z troską o nasze bezpieczeństwo. Tego typu sprzęty zadomowiły się pod naszymi dachami na tyle dobrze, że niemal nie zwracamy uwagi na to, że mogą być źródłem poważnego zagrożenia w momencie, kiedy zaistnieją sprzyjające ku temu warunki. Lekceważymy dosyć często ryzyko porażenia prądem elektrycznym, uszkodzenia ciała, jakie może spowodować chociażby wiertarka, trwałej lub czasowej utraty słuchu, upadku ze złamaniem, uszkodzenia wzroku czy tkanek ? jak w przypadku poparzenia ciała.

Jako, że tego typu sprzęty są tylko i wyłącznie maszynami, odpowiedzialność za ich prawidłowe użytkowanie spada na samych konsumentów. Dlatego też regularnie powinniśmy sprawdzać, czy konkretne urządzenie jest w pełni sprawne, czy któraś z ich części nie uległa awarii lub połamaniu, czy śruby są odpowiednio mocno dokręcone oraz czy nic nie uszkodziło bezpośredniej konstrukcji naszego oprzyrządowania. Im częściej będziemy pilnować regularnego ?serwisowania?, tym większe będą szanse na to, że uda nam się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Nawet najdroższe i najprecyzyjniej wykonane urządzenie ma prawo przecież posiadać jakiś defekt czy usterkę, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo poparzenia się chociażby gorącą wodą czy kawą, która może wylać się z nieszczelnego pojemnika żaroodpornego lub elektrycznego czajnika. Same czajniki zresztą, pomimo tego, że tworzone są z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa, w skrajnych warunkach mogą wejść w bezpośrednią reakcję z wodą i doprowadzić do porażenia prądem. Tego typu sytuacja jest zresztą jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w domu, ze względu na to, że niemal każdy przyrząd ? suszarka, wiertarka i lokówka, posiadają bezpośrednie podłączenie do sieci elektrycznej.

Aby uniknąć kontaktu z tego typu okolicznością, warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście stosowanie zabezpieczeń domowych sieci elektrycznych, zaopatrywanie się w tylko takie sprzęty, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz wykorzystywanie urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, jak jednak wiadomo nic nie zastąpi naszej ostrożności i zdrowego rozsądku. Najczęściej bowiem tym, co wywołuje przyczynę porażenia prądem nie zawsze jest awaria danego urządzenia. Częściej jest to po prostu nieostrożność, wykorzystywanie sprzętu wbrew zaleceniom producenta, brak zabezpieczeń sieci elektrycznej lub zwyczajna niewiedza. Wszystko to może sprawić, że prąd z łatwością przedostanie się do wnętrza naszych tkanek i doprowadzi do efektu porażenia, które w wyjątkowo niekorzystnych warunkach może wywołać rozległe poparzenie, skurcz mięśni, utratę przytomności, zatrzymanie akcji serca, spalenie części tkanek, lub nawet śmierć. Im człowiek jest starszy, ma większe problemy ze zdrowiem, wrażliwość czy podatność na alkohol, tym większa jest intensywność działania prądu. Poza fizycznymi predyspozycjami, równie niebezpieczne mogą być wilgotne powietrze, spocone dłonie czy mokre podłoże. Przepływ prądu przez ciało pobudza układ nerwowy i mięśnie, w których występują skurcze, które są przyczyną upadków wywołujących mechaniczne uszkodzenia i które rozregulowują prawidłowy rytm serca. Szczególnie wrażliwy jest nasz mózg i cały układ nerwowy, który tworzy na powierzchni skóry głębokie rany oparzeniowe.

Z tego też powodu w przestrzeni naszego gospodarstwa domowego, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad, dzięki którym będziemy mogli zminimalizować ryzyko kontaktu ze źródłem elektryczności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie należy wyciągać wtyczki z gniazdka pociągając za sznur. Ponadto przewody elektrycznie nie powinny być naprawiane taśmą izolacyjną, plastrami czy taśmami samoprzylepnymi, a od razu wymienione na nowe, a wszelkiego rodzaju ewentualne naprawy powinniśmy wykonywać na sprzętach odłączonych od źródła zasilnia. Oczywiście, jeżeli nie posiadamy kwalifikacji, lepiej będzie jeżeli w ogóle nie będziemy się podejmować różnego typu napraw i nie będziemy manipulować przy gniazdach wtyczkowych. Wszystkie gniazdka powinny też posiadać bolce oraz warstwy zabezpieczające, które nie pozwolą na ich bezpośredni kontakt z dziećmi. Przede wszystkim też pamiętajmy, żeby nie używać suszarki czy lokówki podczas kąpieli w wannie czy pod prysznicem, nie dotykać sprzętu mokrymi rękami oraz nie zostawiać urządzeń elektrycznych bez nadzoru. Poczekajmy więc, aż żelazko się nagrzeje, grzałka podgrzeje nam wodę a piecyk elektryczny skończy grzać. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania pożaru lub przepalenia instalacji. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że informacje na podane tematy musimy przekazywać również najmłodszym. Niewiedza w pewnych kontekstach niestety często prowadzi do nieszczęścia. Jeśli zawczasu będzie uświadamiać dzieci, żaden wypadek domowy nie będzie wchodził w grę. Musimy pamiętać również o czymś jeszcze.

Oczywiście wszystkich tych zasad powinniśmy przestrzegać także wtedy, kiedy podejmujemy się drobnych napraw w naszym domu oraz wtedy, kiedy decydujemy się na remont. Żadne zmiany nie są warte ryzykowania własnego zdrowia i życia, dlatego też musimy wiedzieć w jaki sposób ochraniać własne ciała i jak użytkować sprzęty, takie jak wiertarka czy szlifierka. Warto także stosować bezpieczne narzędzia pneumatyczne, które poprawiają ergonomię pracy na stanowisku - ich przykłady znaleźć można w serwisie 3ARM. Wiadomo przecież, że nawet podczas wiercenia pojedynczych otworów można doprowadzić do skaleczeń czy cięższych wypadków. Każda wiertarka powinna mieć zatem nieuszkodzony przewód i prawidłowo umocowane, nieuszkodzone, wiertło. Nie powinna być przenoszona, kiedy wiertło ciągle się obraca, tak samo jak nie należy zmieniać kierunku obrotów podczas jej używania, ponadto liczba obrotów powinna być dopasowana do materiału i rodzaju pracy. Remontując dbajmy więc o to, aby nasza odzież była wykonana z odpowiedniego materiału i przystosowana do typu naprawy, nasz słuch był chroniony przez zatyczki czy wytłumiające słuchawki, na twarzy znajdowały się okulary ochronne i maseczka zabezpieczająca przed szkodliwym pyłem, a na dłoniach znajdowały się rękawice. Nic jednak nie ochroni nas przed kontaktem z prądem czy elektronarzędziami równie skutecznie, jak nasza własna ostrożność i troska o swoje zdrowie.