Jak kupować buty na wędrówki po górach?

obuwie górskieKażdy, kto urządzał sobie górskie wycieczki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną częścią całego ekwipunku są porządne i wygodne buty. Można oczywiście podczas wspinaczki na Kasprowy Wierch spotkać panie w szpilkach, panów w klapkach i osoby w eleganckich pantoflach, jak się jednak okazuje, solidne i stabilne buty trekkingowe z grubą podeszwą są najlepszym sposobem na zagwarantowanie sobie pełnego komfortu. O ile oczywiście owe buty są dobrze dobrane.

Jak się w praktyce okazuje, wybór określonego modelu nie jest taki prosty, jak mogłoby się to pozornie wydawać, nie pomagają nam też sami producenci, którzy oferują nam tysiące fasonów i materiałów, z których wykonane jest górskie obuwie. W pierwszej kolejności dobrze byłoby określić po jakim terenie będziemy się w butach trekkingowych poruszać ? czy będą to niskie Beskidy czy wysokie Alpy, dobrze też wiedzieć czy buty mają być typowo zimowe czy letnie. Jeżeli lubimy góry o każdej porze roku, możemy zdecydować się na buty uniwersalne, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych, czasami jednak dobrze jest mieć jedną parę typowo letnią, a drugą przystosowaną do wysokiego śniegu, pojawiająca się w nich powłoka oddychająca albo termiczna będzie skuteczniej chroniła nasze stopy przed przegrzaniem i przemarznięciem. Buty przystosowane do poruszania się w nich po piaszczystym podłożu czy też niezbyt wymagającym terenie, mogą być niskie, czyli nie zakrywające kostki. Mają mocną podeszwę, dobrze trzymają stopę i nie przemakają, ale są też lekkie i przewiewne, dlatego też stopa będzie lepiej oddychać. Jeżeli jednak wybieramy się w wyższe partie gór lub też wiemy, że czeka nas ostra wspinaczka po skalnym podłożu, lepiej będzie, kiedy wybrane przez nas buty będą należały do kategorii wysokich, czyli będą chronić kostkę. Ich podeszwa jest twarda i gruba, dlatego też nie będziemy czuć każdego kamyka czy wszelkich nierówności. Więcej informacji na temat butów można znaleźć na stronie http://www.buty-torebki.com/buty/1-butow-na-zime-zmudne-poszukiwania. Warto dobrze zorientować się w tym, jakie obuwie sprawdzi się dla nas najlepiej, ponieważ nadchodząca zima może być rzeczywiście bardzo sroga.

Jakie cechy powinny mieć dobrze dobrane buty trekkingowe, żeby ich użytkowanie było w pełni komfortowe? Przede wszystkim obuwie powinno być nieprzemakalne i zapewniać naszym stopom przewiewność. W sklepach dostępnych jest mnóstwo fasonów i modeli zaopatrzonych w specjalistyczne membrany, które skutecznie odprowadzają pot i chronią stopy przed przemoczeniem. Można oczywiście kupić buty trekkingowe bez membrany, będą wtedy zdecydowanie tańsze, trzeba jednak liczyć się z tym, że będą przemakać, co może okazać się dość kłopotliwe i problematyczne. Warto pamiętać, że tego typu obuwie kupuje się zwykle raz na kilka lat, warto więc zainwestować większą kwotę w produkt, który sprawdzi się w każdych, nawet najbardziej trudnych warunkach. Buty bez membrany można oczywiście zaimpregnować, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze takie działanie przynosi dobre rezultaty. Z czasem trzeba impregnować powierzchnię obuwia coraz częściej. O impregnacie nie warto też zapominać w przypadku butów z membraną, nie wymyślono bowiem jeszcze membran niezniszczalnych, które będą posiadały dożywotnią gwarancję, dlatego też dobrze jest przygotować buty jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

modne butyW dobrych butach ważna jest podeszwa, dlatego też warto zwracać uwagę na to czy jest trwała, głęboko bieżnikowana i posiada śródpodeszwę zapewniającą amortyzację. Nie obejdzie się też bez solidnego materiału i jakości wykonania. Buty trekkingowe są wykonywane przede wszystkim ze skóry licowej, nubukowej i zamszu, przede wszystkim dlatego, że są odporne na uszkodzenia, zapewniają stopie komfort użytkowania i są łatwe w pielęgnacji. Im mniej przeszyć tym lepiej, dlatego też wybierajmy buty bez zbędnych ozdobników. Im but gładszy, tym lepiej ? jest bardziej szczelny i nieprzemakalny. Każdy kto przez kilka godzin schodził z wysokich partii gór, wie doskonale jak bardzo bolą palce podczas takiego maratonu. Właśnie dlatego cholewka powinna mieć wzmocnienia w przedniej części buta. Najczęściej jest to gumowy otok, jednak jest on dostępny tylko w butach przeznaczonych do chodzenia zimą.

Oczywiście nawet najdroższe i najsolidniejsze obuwie nie będzie spełniało swojej funkcji, jeżeli nie będzie dopasowane do rozmiaru naszej stopy. Wybór odpowiedniego numeru jest sprawą indywidualną, dlatego też każda para powinna być przez nas zmierzona. Może się w praktyce okazać, że buty pochodzące od jednego producenta ale z innych linii produkcyjnych różnią się od siebie kształtem i profilem tak bardzo, że nie będą dla nas wygodne. Czasami but butowi nierówny, dlatego też nigdy nie kupujmy obuwia trekkingowego w ciemno. Weźmy też poprawkę na to, że w tego typu butach będziemy mieć grubszą skarpetę, stopa będzie się też męczyć i może być lekko opuchnięta, obuwie powinno być więc o 1-1,5 cm większe od standardowej długości naszej wkładki. Nigdy też nie wychodźmy w góry w obuwiu, które nie jest rozchodzone, ponieważ może się to dla nas skończyć otarciami i odciskami. Po zakupie dobrze więc buty rozchodzić w domu.