Co nieco o szamponach

długie włosySzampony są podstawowymi kosmetykami, które znajdują się niemal w każdej łazience. Tego typu preparaty są najważniejsze podczas codziennej pielęgnacji pasm i stanowią klucz do właściwego odżywienia i oczyszczenia włosów, pomagają także rozwiązywać ich ewentualne problemy, takie jak łupież czy nadmierna kruchość. Ze względu na różnorodność trudności z utrzymaniem fryzur w ryzach, producenci największych marek starają się jak najbardziej wyspecjalizować swoje produkty, każdy z nich ma więc do wykonania konkretne zadanie. Jeden szampon będzie miał łagodnie oczyszczać skórę głowy, inny będzie przeznaczony do wzmacniania włosów, jeszcze innym będzie szampon przeciw wypadaniu włosów. Niestety nawet takie ułatwienia, serwowane nam przez najpopularniejsze marki nie są w stanie całkowicie zmienić nawyków konsumenckich.

Ciągle bowiem niewielu z nich poświęca wystarczająco dużo czasu na wybranie najlepszego dla siebie produktu, podobnie zresztą jak niewiele osób przywiązuje należytą wagę do sprawdzania czy weryfikowania składów poszczególnych produktów. Nieznajomość własnych włosów ? ich podstawowych potrzeb, oczekiwań oraz mechanizmów, jakimi się rządzą, skutkuje najczęściej pogłębianiem się problemu, w najgorszym zaś wypadku pojawieniem się nowych. Może się tak zdarzyć zwłaszcza wtedy, kiedy swoje eksperymenty przeprowadzają posiadacze włosów normalnych. Testowanie na sobie różnych produktów lub też branie z półki takich, które mają po prostu atrakcyjny zapach czy eleganckie opakowanie może skończyć się zachwianiem równowagi włosów i skóry głowy, które może skutkować wzmożoną produkcją gruczołów łojowych lub koniecznością sięgnięcia po szampon przeciw wypadaniu włosów. Bardzo często sięgamy po pierwsze lepsze preparaty myjące, stojące na półkach drogerii lub działów kosmetycznych w supermarketach, zachęceni ich niską ceną lub dowolną promocją. Nierzadko też sugerujemy się barwnymi opisami pojawiającymi się na ulotkach reklamowych lub bezpośrednio na opakowaniach szamponów, nie zastanawiając się nawet czy właśnie takiego rodzaju pielęgnacji będą potrzebowały i oczekiwały nasze pasma.

Jakie więc szampony i odżywki do włosów są warte naszej uwagi? Przede wszystkim takie, które uwzględniają rodzaj naszych włosów. Warto także przyjrzeć się specjalistycznym produktom, oferowanym przez najlepsze i największe marki tworzące kosmetyki na potrzeby salonów fryzjerskich i zawodowych stylistów. Ze względu na to, że większość z tych preparatów dostępnych jest w internetowej sprzedaży detalicznej, niemal każdy konsument, który posiada połączenie z Internetem, ma możliwość zaopatrzenia się w dowolny szampon przeciw wypadaniu włosów lub też przeznaczony do pielęgnacji włosów cienkich i pozbawionych objętości. Do renomowanych marek fryzjerskich zaliczane są Farouk, Kerastase, Joico, Revlon, Tigi, czu też takie marki, które są znane także szerokiemu gronu odbiorców, jak chociażby Loreal, czy Wella, które mają także linie kosmetyczne przeznaczone do zwiększania asortymentu supermarketów czy małych drogerii. Należy jednak pamiętać, że takie produkty mają zdecydowanie słabsze działanie, ze względu na to, że kupowane są w sposób mechaniczny i bardzo często wykorzystywane wbrew zaleceniom producenta. W obawie o to, że konsumenci mogliby wyrządzić sobie jakąś krzywdę, producenci zmniejszają stężenie składników odżywczych, przez co szampon przeciw wypadaniu włosów nie musi wcale działać.

suszarkaDlatego też warto sięgać tylko po najlepsze szampony, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby naszych kosmyków niemal w sposób idealny. Ich trafny dobór jest w stanie nie tylko zniwelować podstawowe problemy z pasmami, ale i poprawić ich wygląd oraz zwiększyć ich połysk. W zależności od struktury i kondycji posiadanych przez nas kosmyków, powinniśmy dobierać taki preparat myjący, który współgrałby z ich wymaganiami. Ze względu na różnorodność problemów, na rynku dostępny jest bogaty wachlarz produktów, obejmujących szampony wygładzające, odbudowujące, regenerujące, zagęszczające włosy, unoszące je u nasady oraz chroniące kolor. Szampony uwzględniają także odcień naszych włosów, dlatego też jeżeli zależy nam na jego podkreśleniu, możemy zdecydować się na zakup szamponu do włosów blond, który ma za zadanie neutralizować żółte refleksy, które niezwykle często pojawiają się po chemicznym rozjaśnianiu pasm, lub też szamponu do włosów ciemnych, zapewniających im intensywność odcienia. Oczywiście szampony można też dobierać do naszego stylu oraz rodzaju czupryny, ponieważ producenci znanych marek uwzględniają także to, czy włosy są naturalnie proste, falowane czy mocno skręcone.

W zależności od struktury i budowy włosa, preparaty myjące docierają do nich łatwiej lub trudniej, dlatego też w laboratoriach kosmetycznych pracują naukowcy, chemicy i kosmetolodzy, którzy zajmują się badaniem i analizą pierwiastkową włosa, starając się poznać cechy charakterystyczne różnych rodzajów włosów, ich podatności na różne składniki odżywcze oraz stopień ich przyswajalności gotowych szamponów. Może się bowiem okazać, że produkt, który doskonale rozprowadza się na włosach prostych, nie sprawdza się zupełnie na pasmach kręconych. Ze względu na to, że naturalne loki utrudniają warstwie sebum produkowanej przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy, przedostawanie się do dolnych partii włosa, potrzebują one zewnętrznego źródła nawilżenia, zmniejszającego ich podatność na rozdwajanie się czy łamanie w połowie długości. Szampon przeciw wypadaniu włosów musi więc uwzględniać ich naturalne predyspozycje. Najpopularniejsze problemy, jakie dotykają większą część populacji, to przede wszystkim rozdwajające się końcówki, łupież, wypadanie, nadmierne przetłuszczanie się oraz wysuszenie pasm. Przed przystąpieniem więc do zakupu szamponu idealnego, przyjrzyjmy się swoim włosom i oceńmy ich stan. Szampon jest kosmetykiem stosowanym najczęściej, nie powinien być więc dobierany byle jak i na skutek jakichkolwiek kompromisów. Możemy być bowiem zaskoczeni jak szybko nękające nas problemy znikają, po zastosowaniu produktu, który uwzględnia nasze podstawowe oczekiwania. Nasze włosy z pewnością będą nam wdzięczne, a rezultatem będzie piękna, lśniąca i ? przede wszystkim ? zdrowa fryzura.